Pazar, Temmuz 30, 2006

Uzun aradan sonra

Evet araya 9 gün gibi bir zaman girdi. Bu sürede henüz kesin netleştirmeler yapamadığımız için devam etmedim. 6 Ağustos ta İstanbulda olucam ve o zamana kadar İtalyan konsolosluğundan randevu alıp 8 yada 9 Ağustos gibi başvururum umarım. Herşey çok sıkıştı bu aralar o yüzden hepsini bölük pörçük anlatmaktansa derleyip toparlayıp öyle anlatmayı düşünüyorum.

İtalya konsolosluğu PIN kodlu randevu sistemi ile çalışıyor. Yani belli bir ücret ödeyerek sadece bir seferlik bir telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz o yüzden herkes aklınızdaki soruları iyice belirleyip not ederek sorun diyor, bizde öyle yapıcaz tabiki

Alican uzun zamandan beri konuşmamıza rağmen yeni pasaport çıkarıcak ve vizeyle ilgili belgelerini toplıycak ben 6 sında gelene kadar. Umarım zamanında yetiştirebilir yoksa planlar biraz değişicek gibi görünüyor, en kötü ayrı zamanlarda başvururuz vize için belki gezi sırasında bikaç günlük aramızda fark oluşabilir ama herşey 7 sında netleşicek büyük ihtimalle. Şu an için en büyük problem bizim için vizenin gezi tarihinden önce çıkması. Yani siz siz olun bu işleri sıkıştırmadan 1 ay öncesinden halledin ki rahat rahat hazırlıklarınızıda tamamlayın.

Vize için gerekli evraklar:


*Tam ve eksiksiz doldurulmuş ve şahsen imzalanmış başvuru formu (vize bölümünden ücretsiz olarak temin edilebilir)


*
Vize bitiş tarihinden itibaren üç (3) ay geçerli pasaport

*Varsa bir önceki pasaport

*Yeni çekilmiş iki fotoğraf

*Seyahat süresinin tamamını kapsayan 30.000.- EURO veya 50.000.- $ değerinde seyahat sigortası

*Öğrenci belgesi

*Öğrenci kimlik kartının önlü arkalı fotokopisi

*Ebeveynlerin gelir durumunu belgeleyen evraklar (meslek gruplarına göre belirtilen evraklar)

*
Interrail biletinin aslı ve fotokopisi

*http://italya.vizesi.com/italya-vizesi.php


Vize için İtalyan konsolosluğuna başvurmayı düşünüyoruz. Yunanistanda çok zorluk çıkarılıyor diye duyumlar aldık o yüzden hiç bulaşmadan az vaktimizde İtalyan konsolosluğunda karar verdik. Bi randevuda alalım ben vizeyle ilgili daha detaylı bilgi vericem. Interrail biletini 7 Ağustos Pazartesi almayı düşünüyoruz. Sigorta içinde birkaç acenta bulduk, kesin anlaştığımızı burada yazacağım tekrar. Şimdilik bu kadar bundan sonra daha sık yazmaya çalışacağım.

Küçük not: Gerçekten bu geziye hazırlanarak çıkmanızı şiddetle öneririm. Olabildiği kadar bu geziye çıkan insanlarla iletişime geçmeniz her şekilde yararınıza olacaktır. Önceden plan yapmayın diyorlar ama bence kesinlikle plan şart. Plan için Wikitravel sitesi mükemmel bir kaynak. Girin, iyice araştırın

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home